Uczynki miłosierdzia wzgedem duszy na 2h lekcyjne.

Witam Was.

Już październik! Nie wiem kiedy ten czas zleciał. :roll:

W czwartej klasie jest temat o uczynkach miłosierdzia względem duszy. Przy pisaniu konspektu lekcji zainspirowałam się trochę podręcznikiem metodycznym jednak troszkę dodałam, a troszkę odjęłam. Wspomnę, że te treści są kontynuacją poprzednich lekcji o grzechu pierwszych ludzi.

Zaczęliśmy od podziału na grupy. Lubię pracę w grupach-bardzo aktywuje uczniów. Każda grupa dostała 10 karteczek ( 5 jeden kolor, 5 inny kolor ). Na jednej piątce uczniowie piszą sytuacje niebezpieczne (mogą wziąć je z życia, lub wymyślić), a na drugiej kto nam może pomóc. Można się dużo dowiedzieć o uczniach i ich lękach. Każda grupa przedstawiła swoje przemyślenia. :)

IMG_1689

Po tym można przeczytać opowiadanie o niebezpieczeństwie z podręcznika metodycznego. Następnie przechodzimy do tego, że w życiu duchowym też czyhają na nas niebezpieczeństwa. Dzieciaki wiedzą, że jest to grzech. Przypomniany sobie definicję grzechu. Zapisujemy ją w zeszycie.

Teraz jest czas, aby wrócić do poprzedniej lekcji. Zapytałam dzieciaki: Co się stało po pierwszym grzechu? Czy Bóg po wygnaniu Adama i Ewy z raju zostawił ich, opuścił ? Dzieci odpowiedziały, że nie, ale nie umiały tego wyjaśnić.

Otworzyliśmy biblię i przeczytaliśmy fragment z Księgi Rodzaju. O zapowiedzi narodzin Jezusa. Dzieciaki dowiedziały się, że niewiastą depczącą głowę węża jest Maryja, że jej Syn Jezus pokona grzech. Przez Ewę grzech przyszedł na świat, przez Maryję zostanie pokonany.

Wyświetlony został obraz Maryi depczącej głowę węża.

Powiedziałam nas, że konsekwencją grzechu pierworodnego jest skłonność bez grzechu. (Och ile było żali do Ewy, że skusiła się na owoc. Przecież wtedy żylibyśmy w raju :) ) Bóg nikogo jednak nie zostawia i chce, żebyśmy schodzili z grogi grzechu na dobry szlak i czasem posługuje się nami. My możemy jak magnes przyciągać innych d Boga. Grupy narysowały magnes  z Imieniem Jezus i napisały propozycje zachowań, działań, które będą innych przyciągać do Jezusa.

(Wyszło to bardzo fajnie! I znalazło się w zeszytach! )

Następnie powiedziałam im , że ja też podam im uczynki, które będą innych przyciągać do Boga i tutaj czas lekcji się skończył :)

Na następnej lekcji w grupach dzieciaki (nadal w grupach) układały rozsypankę z uczynków miłosierdzia.

IMG_1690

Przeczytaliśmy sobie wszystko, uczniowie przepisali uczynki do zeszytu. I oglądaliśmy filmiki o uczynkach biskupa Długosza (są na youtubie). Po każdym filmiku uczniowie wymyślali notatkę do danego uczynku.

Mam nadzieję, że się zainspirujecie !

Z Bogiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>